BEYİN / BOYUN ve DAMAR ANJİOGRAFİSİ (DSA)

DSA İşlemi: Beyin kanaması (subaraknoid kanama) nedeniyle acil olarak hastaneye getirilen yoğun bakım ünitesinde tedavi edilen hastaların kanama yerinin belirlenmesi ve tedavisinin gerçekleştirilebilmesi için yapılan beyin anjiosu işlemidir. DSA işlemi sonucunda hastada beyin damar nevrizması, AVM (arteriyovenöz malformasyon), venöz anjiom veya diğer damar patolojileri net olarak anlaşılmaktadır.

Beyin Anevrizması Tedavisi: Hastalarımız Yoğun Bakım ünitesinde yatarak tedavi edilmekte olup bu esnada SAK nedeniyle oluşacak komplikasyonların (hidrosefali, vasospasm vs tedavisi yapılmaktadır. Anevrizma tedavisinde ise anevrizmanın boyutu ve yerine göre tedavi şekillendirilebilmektedir.

= Endovasküler Tedavi

= Cerrahi Tedavi

BEYİN KANAMASI ve DAMAR TIKANIKLIKLARI

Trafik kazası, yüksekten düşme nedeniyle oluşan travmatik beyin kanamaları veya hipertansiyon, diabet gibi travmatik olmayan nedenler ile oluşan beyin kanamalarının hem ameliyatı hemde yoğun bakım tedavileri yapılmaktadır.

Beyin damar tıkanıkları nedeniyle felç geçiren hastaların özellikle kalp damar hastalığı olanların Boyun damarlarında (Şah damarı) tıkanıklıklarında USG, DSA(Boyun Damar Anjiosu) ile tanı konulması gerekirse müdahale edilmesi. Cerrahi tedavi veya Stentleme yapılması.

= Beyin damar tıkanıklıkları nedeniyle felç geçiren hastaların DSA(Beyin anjiosu) ile beyin içindeki tıkalı olan damarların belirlenmesi. Tedavi yapılması.

BAŞ DÖNMESİ ( VERTİGO ve VERTEBRO BAZİLER YETMEZLİK)

Toplumda özellikle 50’li yaşlardan sonra sık görülme yaşadığımız baş dönmesi hastalığı bir çok sebepe bağlıdır. Hastalık özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında tekrar etmektedir. Başlıca sebepleri arasında boyun kireçlenmeleri, boyun damarlarında daralmalar, kulak hastalıkları, beyincik bölgesindeki hastalıklar yer almaktadır. Bu hastalıkların tanı ve tedavisi yapılabilmektedir.

BEYİN TÜMÖRÜ OPERASYONLARI ve YOĞUN BAKIM TEDAVİSİ

BEL ve BOYUN FITIKLARI

=Kamera eşliğinde kapalı yöntemle yapılan LAZER ile bel fıtığı operasyonu (Epiduroskopi)

=Kapalı Yöntemle yapılan (Mikrocerrahi) bel fıtığı operasyonu

=Endoskopik bel fıtığı operasyonu

BEL KAYMASI TEDAVİSİ

= Kapalı Yöntemle yapılan (Endoskopik) vidalama

= Makrocerrahi yaklaşımla vidalama

OMURGA DAR KANAL HASTALIKLARI TEDAVİSİ

= Bel bölgesinde çoklu sayıda mesafede mikrocerrahi yaklaşımla Tek taraflı olarak girilerek yapılana iki taraflı genişletme operasyonu

= Boyun bölgesinde omurilik darlığına bağlı olarak gelişen ellerde kollarda uyuşma, karıncalanama, baş dönmesi şik olan hastalarda ileri teknoloji kullanılarak yapılan omurilik rahatlatma operasyonu (LAMİNOPLASTİ).

= Sırt bölgesinde çoklu sayıda mesafede kanal darlığına bağlı yürüme zorluğu olan hastalarda mikrocerrahi yaklaşımla iki taraflı genişletme operasyonu(LAMİNOPLASTİ)

AĞRIYA YÖNELİK İŞLEMLER

=Faset blokaj: Faset eklem sendromuna bağlı olarak oluşan bel ağrısının lokal, hızlı olarak tedavisinde kullanılan yöntemdir.

= Epiduroskopi: Bel fıtığının Lazer ile yakılarak tedavi edilmesidir.

= Epidural enjeksiyon: Bel fıtığı ve bel ağrısının tedavi edilmesinde özellikle yaşlı hastalarda kullanılan etkin yöntemdir.

=Epidural katater ile tedavi takibi: bel fıtığı ve bel ağrılarının tedavisinde ameliyat edilmesi riskli hastalarda kullanılan yöntemdir.

ERİŞKİN ve PEDİATRİK HİDROSEFALİ OPERASYONU

Yenidoğan, küçük çocuklarda beyinde çeşitli nedenlerden dolayı sıvı toplanması Ya da Erişkin hastalarda (Alzheimer gibi…) beyinde sıvı birikmesine bağlı olarak oluşan Normal Basınçlı Hidrosefali hastalarında hem medikal hemde cerrahi tedavi seçenekleri.