Kadınlarda normal doğumun en çok korkulan yanı doğum ağrılarıdır. Hatta pek çok kadın sadece bu ağrıları yaşamamak için daha riskli olmasına rağmen sezaryen ile doğumu tercih etmektedir Kadınlarda normal doğumun en çok korkulan yanı doğum ağrılarıdır. Hatta pek çok kadın sadece bu ağrıları yaşamamak için daha riskli olmasına rağmen sezaryen ile doğumu tercih etmektedir.

O çok değer verdiğiniz yavrunuzun dünyaya geldiği önemli süreci daha konforlu geçirmenizi sağlayacak güvenli ve etkili bir yöntem olduğunu biliyor musunuz??

Değişik yöntem ve ilaçlarla doğum sırasında anne adayının duyduğu ağrıyı yok etme veya azaltma işlemine kısaca “ağrısız doğum”, “doğum analjezisi” veya “doğum anestezisi” denebilir. Epidural analjezi en çok kullanılan ağrısız doğum yöntemlerinden biridir. Üzerinde en çok çalışma yapılmış ve tecrübe kazanılmış olanıdır.

Epidural analjezide esas, ağrının beyine iletiminin, lokal anestezikler ile bloklanmasıdır. Bu şekilde ağrının algılanması engellenmiş olur.

Epidural analjezi uygulanması durumunda doğum sürecinde anne adayı ve çocuk, doğum uzmanı ve anestezi uzmanının kontrolü altındadır. Bu şekilde anne adayı ağrıyı hissetmeden rahat ve güvenli koşullarda doğum yapabilir.Doğum sonrasında gerekebilecek dikişler sırasında da ağrı duyması bu yöntemlerle engellenebilir.

NASIL UYGULANIR ?

Anne adayının oturur pozisyonda iken beldeki uygun bölge küçük bir iğne ile lokal anestezik uygulanarak uyuşturulduktan sonra epidural aralığa ince plastik bir katater yerleştirilir. Bu kataterden verilen lokal anestezik ilaç ile ağrının algılanması engellenebilir. Böylece anne adayının doğum eylemine, ağrı duymadığı için daha etkin şekilde katılabilir.

RİSKİ, YAN ETKİSİ VAR MIDIR ?

Bu yöntem gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tecrübeli ellerde son derece emin güvenilir yöntemdir. Anne ve bebeğe Hiçbir olumsuz etkisi yoktur.

FELÇ YAPTIĞI DOĞRU MU?

Uygulama alanı, omuriliğin etrafındaki koruyucu sıvının dışındaki kalın zarın dış tarafındadır. Yani omurilik veya sinirlere direk teması olmamaktadır. Ancak yapılan işlem gereği ağrı duyusu ile birlikte hareket kabiliyetide geçici olarak kaybolabilir ve anne adayı bacaklarının bir süre hareket ettiremiyebilir. “Felç yapma” ifadesi buradan gelmektedir. Bu etki en fazla 1-2 saat içinde tamamen ortadan kalkar.

EĞER NORMAL DOĞUM OLMAZ VE SEZARYEN GEREKİRSE…

Normal doğum sırasında epidural analjezinin bir diğer avantajı da var olan kataterden biraz daha lokal anestezik verilerek sağlanan epidural anestezi sayesinde genel anesteziye gerek kalmaksızın hiç acı duymadan sezeryan yapılabiliyor olmasıdır. Bu şekilde anne adayı bilincini kaybetmeden bebeğinin dünyaya gelmesine tanıklık edebilir. Ameliyat sonrasında ağrı yine bu kataterden verilen lokal anestezikle engellenebilir. Epidural anestezi, istenmeyen etkiler açısından genel anesteziye göre oldukça güvenli bir yöntemdir.