www.yasamhastanesi.com.tr

258 55 55 Bilgi ve Randevu hattı
Acil Servis 7 Gün 24 Saat
ÜÇ BOYUTLU RENKLİ BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ

0,3 mm. aralığında çekim yapabilen BT ile saniyeler içerisinde istenilen bölgeyi detaylı incelemek mümkündür.

Koroner damar hastalığı riskini belirlemede kullanılan kalsiyum skorlama tetkiki çekim süresi yaklaşık 20 Sn’dir. Bu inceleme ile koroner arterlerdeki kalsifiye plaklar ( Damar kireçlenmesi ) gösterilerek skorlama ile hastanın koroner arter hastası olup olmadığı yada koroner arter hastası olma riski tespit edilebilmektedir. Koroner arterlerin ( Kalbi Besleyen Damarların ) gösterilmesi ise hastanın ön kolvenlerinden hastanın kilosuna göre belli miktarda kontrast madde verilerek yapılır.Bu şekilde eskiden olduğu gibi kasıktan girilmeksizin hastanın ön kol veninden enjeksiyon yolu ile kontrast madde verilerek 20 Sn içinde işlem tamamlanmaktadır.

Tüm organların üç boyutlu görüntülerı elde edilebilmekte ve bu görüntülerde değişik düzlemlerde kesitler alınarak bir pataloji varlığının olup olmadığı , patolojinin kötü veya iyi huylu olup olmadığı ve çevre dokulara yayılımı varsa hastaya herhangi bir girişim yapılmaksızın gösterilebilmektedir.

BT ile akciğerde saptanan bir nodülün hacmi , çevre dokulardan ayırt edilerek hesaplanabilmekte ve takip sürecinde nodülün büyüme hızını doğru şekilde saptamak mümkün olabilmektedir.Bu özelliği ile Bt akciğer kanseri taramasında kullanılabilen bir modalite haline gelmiştir.

DİJİTAL MAMOGRAFİ

Memede elle muayenede fark edilemeyen tüm kitlelerin en önemli tanı aracı mamografidir .Mamografi cihazı,memenin her plandaki görüntülerini dijital ortamda olgunlaştırıyor, hastanın yüksek doz radyasyon alması önlenerek,şüphelenilen bölgeler, özel bir şekilde büyütülüp,netleştirilerek tanı ve tedaviye ışık tutuyor.

RENKLİ DOPPLER ULTRASONOGRAFİ

Radyolojide bulunan,Renkli Doppler Ultrasonografi ile tüm karın organları,boyun, yumuşak dokular,tiroid,meme,testis,kalp,atar ve toplar damarların ultrasonografik incelemeleri yapılabilmektedir.Ayrıca anne karnındaki bebek 3boyutlu ve hareketli olarak gösterilebiliyor.

DİJİTAL RÖNTGEN

Digital ortamda oluşturulup, değerlendirilen görüntüler, dijital ortamda büyütülüp, dozu ayarlanıp,problemli bölgeler netleştirilerek incelenebildiği için,hastanın tekrar film çektirerek gereksiz yere radyasyon almasının da önüne geçilebiliyor.

KEMiK YOĞUNLUĞU ÖLÇÜMÜ

Kemik dokusundaki azalma en kısa zamanda kesin olarak tespit edilir.Hastanemizde hem tüm vücut hem de lokal kemik yoğunluğu ölçüm cihazları bulunmaktadır.