www.yasamhastanesi.com.tr

258 55 55 Bilgi ve Randevu hattı
Acil Servis 7 Gün 24 Saat


10 SORUDA KALP ÇARPINTISI

  1. Kalp çarpıntısı nedir?

Kişinin kalp atışlarını rahatsız edici şekilde hissetmesine çarpıntı adı verilir. Normal bir insanın kalbi bir günde ortalama 100.000 (yüzbin) kez atar ve normal şartlarda biz bunu fark etmeyiz. Kalp atışlarının çok küçük bir yüzdesinin bile "normal dışı olarak fark edilişi" kendisini çarpıntı olarak gösterebilir.

  1. Kalp çarpıntısı nadir bir rahatsızlık mıdır?

Hayır. Oldukça sık rastlanan bir rahatsızlıktır ve genelde kalp çarpıntısı tek başına altta yatan çok kritik bir kalp hastalığına işaret etmez.

  1. Çarpıntı hangi durumlarda kritik bir kalp hastalığına işaret eder?

Çarpıntı ile birlikte göğüs ağrısı, şiddetli nefes darlığı veya bayılma atakları olanlarda çarpıntı önemli bir hastalığın habercisi olabilir.

  1. Çarpıntı yakınmam oldu, ne yapmalıyım?

Tekrarlayıcı olmayan, nadiren gelen, kısa süreli ve göğüs ağrısı/nefes darlığı ya da bayılma ataklarının eşlik etmediği bir çarpıntı atağı önemli bir hastalığa işaret etmez ve sadece takip etmek yeterli olabilir. Ancak tekrarlayıcı olan ve özellikle ğöğüs ağrısı/nefes darlığı ya da bayılmanın eşlik ettiği çarpıntı atakları için bir kardiyoloğa başvurmanız önerilir.

  1. Kalp dışı organların hastalıkları da kendisini çarpıntı olarak gösterebilir mi?

Evet. Tiroid bezi hastalıkları (hipertiroidizm), kansızlık (anemi), grip dahil her türlü ateşli hastalık ile bazı psikiyatrik bozuklukların ilk belirtisi çarpıntı olabilir.

  1. Çarpıntı bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilir mi?

Evet. Özellikle grip hastalığının semptomatik tedavisinde kullanılan ilaçlar, bazı antibiyotikler, bazı depresyon ilaçları ile tiroid bezi hastalığında kullanılan bazı ilaçlar kalbinizde bir sorun olmasa da çarpıntıya neden olabilirler.

  1. Çarpıntının yemeklerle ya da içeceklerle ilişkisi olabilir mi?

Evet. Özellikle kafein içeren enerji içecekleri, kahve ve alkol tüketimi çarpıntıya yol açabilir.

  1. Çarpıntı ile kalp ritm bozukluğu aynı şey midir?

Hayır. Genelde kalpte ritm bozukluğu olması durumunda çarpıntı hissederiz, ancak bazen kalp ritmi tamamen normal olduğu halde bile çarpıntı hissedebiliriz. Dahası kalbimizde ritm bozukluğu olmasına karşın çarpıntı hissetmeyebiliriz. Bu nedenle çarpıntı ile ritm bozukluğu eşanlamlı değildir.

  1. Çarpıntıya yol açan kalp ritm bozukluğu tanısı nasıl konulur?

Çarpıntı sırasında çekilen elektrokardiyogram (EKG) kalp ritm bozukluğunun tanınmasındaki en değerli yöntemdir. Ancak kısa süreli ataklar halinde gelen çarpıntı yakınması olan kişilerde ataklar sırasında EKG çekmek mümkün olmayabilir. Bu durumda hastaya 24 saat boyunca tüm kalp atışlarını kaydedebilen bir cihaz (Holter EKG) takılabilir ve çarpıntıya yol açması olası ritm bozukluğunun tanısı konulabilir. Gereği halinde hastada daha uzun süre ritm kaydı yapabilen cihazlar da bulunmaktadır.

  1. Kalp ritm bozukluğuna bağlı olan çarpıntıda tedavi seçenekleri nelerdir?

Bazen çarpıntı nedeni önemli bir ritm bozukluğu olabilir. Bu durumda ritm bozukluğunun düzeltilmesi amacıyla ilaç tedavisi, ablasyon tedavisi (kalp içinde ritm bozukluğuna yol açan odağın yakılması/dondurulması) ya da kalp pili takılması gerekebilir. Günümüzde kalp ritm bozukluklarının önemli bölümü için ilaç tedavisi yeterli olabilirken nadir görülen bazı kötü huylu ritm bozuklukları için ablasyon ve kalp pili kullanılmaktadır.

Sağlıklı günler dilerim.
Doç. Yrd. Doç. Dr. Ali Karaçınar
Kardiyoloji Uzmanı.