www.yasamhastanesi.com.tr

258 55 55 Bilgi ve Randevu hattı
Acil Servis 7 Gün 24 Saat

ÇOCUKLARDA DURUŞ BOZUKLUĞUNU DİKKATE ALIN

Skolyoz yani omurganın sağa veya sola eğrilmesi; her yaşta olabilse de en çok buluğ çağında ve en sık bayanlarda ortaya çıkıyor. Bu nedenle de bir çocuğun omurgasının büyüme tamamlanıncaya kadar düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Tedavinin başarılı olması için erken teşhis çok önemli.

Genellikle geç teşhis edilen bu hastalık; hem sağlığı, hem de estetik görüntüyü bozan ciddi bir sorun. Ergenlik döneminde gelişen skolyoz, tüm vakaların yüzde 70'ini oluşturuyor.

Skolyoz hastalığının ilerleyen safhalarında bel ve sırt ağrıları, kalp ve akciğer fonksiyon bozuklukları ortaya çıkıyor. Ağrı, yeti kaybı, ruhsal problemler ve kendi görüntüsünü beğenmeme gibi sorunlar yaratıyor. Omurgalarındaki eğrilik nedeniyle kemer bile takamayacak durumda olabiliyorlar. Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mehmet Albayrak skolyozla ilgili merak edilenleri anlattı...

Skolyoz, yetişme çağındaki çocukların geleceğini tehdit eden bir hastalık.

Ergenlik döneminde gelişen skolyozun nedenleri neler?

Ergenlik döneminde skolyoz oluşma riski erkeklere kıyasla kızlarda 10 kat fazla oluyor. Skolyoz için en riskli dönem; büyümenin en hızlı yaşandığı, adetin görülmesinden önceki süreç oluyor. Skolyoz tanısı ayakta çekilen tüm omurgayı içine alan röntgen bulguları ve hekimin klinik muayenesi ile belirlenir.

Ergenlik çağı skolyozu sık olarak belde, sırtta veya hem belde hem sırtta eğrilik, hatta çift eğrilik şeklinde görülür. Yapılan tüm çalışmalara rağmen skolyoza yol açan faktörlerin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte hızlı büyüme ve çevresel faktörlerin etkili olabileceği düşünülmektedir.

Eğrilik zamanla ilerliyor mu?

Çocuğun yaşı ne kadar küçük olursa ve omurgasındaki eğrilik ne kadar büyükse; ilerleme potansiyeli de o kadar büyük oluyor. Bu açıdan boy uzama dönemi çok riskli...

Aileler nelere dikkat etmeli?

Skolyoz hastalığının ilk evrelerinde çocuğun herhangi bir şikayeti yoktur ve genel olarak sağlıklıdır. Nadiren hareketlere bağlı sırt ağrısı olabilir. Gelişme çağı nedeniyle kendilerini ebeveynlerinden saklayan bu çocuklarda skolyoz kolaylıkla gözden kaçabilir. Bu nedenle annelerin dikkatli olmaları önerilir. Küçük çocuk ve bebeklerde fark etmek zor olduğundan anneler bebeklerini sırtüstü yatırıp omurga, boyun ve kalçaların duruşunu gözlemlemelidir.

Erişkinlik döneminde ailelere bu konuda büyük görev düşmektedir. Çocuklarının sırtın orta kısmında ki çıkıntıları yukarıdan aşağıya elle yoklayarak anlayabilirler. Ayrıca eğilme pozisyonunda sırt kısmında yükseklik farkının olması, kollardan birisinin kazaklarda uyumsuzluğu veya çanta taşırken bir omuzda askının durmamasından şüphelenerek hekime başvurulmalılardır.

Erken Teşhisin Tedavideki Önemi Nedir?

Hastalığın erken teşhisi, tedavisinde yüzde 100'e varan bir başarı sağlıyor. Ancak zamanında teşhis edilemeyen omurga eğrilikleri ilerlemişse, çocukların normal gelişimi engelleniyor. Kendiliğinden geçmeyeceği, gerilemeyeceği; hatta ilerleyen bir hastalık olduğu unutulmamalıdır .

Skolyoz nasıl tedavi edilir ??

Skolyoz tedavisinde gözlem-egzersiz, korse uygulaması ve cerrahi müdahale olmak üzere başlıca üç yöntem bulunuyor. Bu yöntemleri şöyle anlatmamız mümkündür:

GÖZLEM: 20 derecenin altında ve iskelet gelişimi tamamlanmaya yakın hastalarda sadece gözlem ve belirli aralıklarla kontrol yeterlidir.

KORSE TEDAVİSİ: Omurgadaki eğriliğin 20-30 derece arası açılarda ve büyümenin devam ettiği çocuklarda korse (ortez) tedavisi önerilebiliyor. Korseler, aktif iskelet büyümesi sırasında eğriliğin artmasını engellemek için karşı destek olarak görev yapıyor.

CERRAHİ YÖNTEM: 40 derecenin üzerindeki eğriliklerde ve büyüme potansiyelinin devam ettiği hastalarda cerrahi tedavi tek seçenektir. Cerrahi tedavi sırt ve bele yerleştirilen implantlar (vida-çubuk) yardımıyla başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Cerrahi sırasında omurilik fonksiyonlarının monitorize edilmesi (nöromonitorizasyon) hasta ve hekim açısından işlemin güvenilirliğini artıran bir yöntemdir.