www.yasamhastanesi.com.tr

258 55 55 Bilgi ve Randevu hattı
Acil Servis 7 Gün 24 Saat

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Fulya Gülden AYDIN ile geniz eti hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında konuştuk.
Op. Dr. Fulya Gülden AYDIN “Kaliteli uyku hepimiz için, özellikle de çocuklar için büyük önem taşımaktadır. Geniz eti büyüyen çocuk, düzgün ve sağlıklı uyku uyuyamaz. Büyüme hormonu, gece derin uykuda salgılanır, çocuk bu uykuyu uyuyamadığı için boy uzaması ve gelişimi  ne yazık ki geri kalmaktadır. “ dedi.

ÇOCUKLARDA GENİZ ETİ BÜYÜMEYE ENGEL
Ağzı açık uyuma ve horlaması olan çocukların büyük bir  yüzdesinde neden geniz eti ve bademcik sorunlarıdır. Doğuştan itibaren yavaş yavaş büyüyen ve genellikle 1 yaşından sonra çevresel ve genetik etmenlerle de büyümesinde artış olan geniz eti dokusu hiç de masum değildir. Genellikle 13 yaşından sonra geriler ancak çocuğa yapabildiği tüm olumsuzlukları yapmış olur.
Geniz eti, en başta ağzı açık uyuma ile diş çürüklerine, üst çenede daralma ile kubbe damak ve ortodontik sorunlara sebep olabilmektedir. Bunun yanında en çok korktuğumuz sorun ise orta kulakta sıvı birikmesi ile seröz otit dediğimiz ağrısız veya akut otit dediğimiz ağrılı kulak enfeksiyonlarının olmasıdır ki bu ağrısız ataklar çocuk tarafından ifade edilemediği ve maalesef dikkatli bir kulak burun boğaz  hekimi tarafından otoskopik muayene ile tanınmadığı takdirde zaman içerisinde sorduğunuz sorulara bile cevap alamadığınız ve sizi dinlemediğinden yakındığınız çocuğunuzun, aslında işitme yetisinde bozulma meydana gelmiş olabilir.
Yaklaşık 6-7cc civarında olan geniz eti bunca soruna nasıl sebep oluyor?
Genizde bulunan ve orta kulağın havalanmasını sağlayan östaki tüpü geniz etinin hemen komşuluğunda yer alır ve tıkandığı zaman da orta kulak basıncı dengelenemez. Bu da önce sıvı, zaman geçtikçe de daha yoğun kıvamlı bir salgının orta kulakta birikimine sebep olur, daha da ilerleyince kulak zarı kemikçikler üzerine yapışarak işitme daha da kötüleşir ve 15 dakika sürecek bir operasyondan kaçan aile şimdi çok daha sıkıntılı ve zor bir durumla karşı karşıya kalır. Geniz eti olan, herhangi bir sebeple burun tıkanıklığı olan veya çok büyük bademciklere sahip çocuklarda gece altını ıslatma, yatakta sürekli dönme, sabahları özellikle huysuzluk, hiperaktivite hastalığı ile karışabilecek düzeyde aşırı hareket ve konsantrasyon bozukluğu görülebilecek diğer sorunlardır. Çocuğun okul başarısı zayıftır, yeme problemleri vardır. Bu çocuklar ya obezite derecesinde kilolu veya gelişme geriliği olan zayıf çocuklardır, çünkü metabolizma yavaş çalışır ve çocuk kilo veremez, gece büyüme hormonu derin uykuda salgılanırken çocuk bu uykuyu uyuyamadığı için boy uzaması ve gelişimi geri kalır.
Peki Çözüm Nedir ?

Çözüm sadece 15 dakika sürecek bir operasyon ile bu çocukları normal yaşıtları ile eşitlemektir; onların hayata bir adım geriden başlamasına engel olmaktır. Yapılan çalışmalar bu çocuklarda zeka gelişiminde bile geri kalma olabileceğini gösterirken ailenin kendi korkularıyla çocuğa rahat bir nefes almasına engel olmaları yanlış olacaktır. Ameliyattan sonra çocukların kişilik özellikleri bile değişmektedir.
Lütfen düşünün; en basit bir üst solunum yolu hastalığında bile 3-5 gün süren burun tıkanıklığı sizi ne kadar agresif ve sıkıntılı yapabiliyor ki bunu her gün yaşatmak bu çocuklara haksızlık olacaktır. Doğru nefes alamayan bir çocuğun yaşayacağı ikincil enfeksiyonlar ve kullandığı ilaçlar da üzerine eklenince her şey daha da netleşiyor. Biz geniz eti olan her çocuğun ameliyat olacağını söylemiyoruz, boyutları derecelendirme ile değerlendirilen  klinik şikayetlere sebep olan geniz etinin alınmasını öneriyoruz. Geniz eti ameliyatı sonrası aynı gün taburcu olunması ve yaklaşık 3-4 günde tam iyileşme sağlanması  ve en önemlisi ameliyat sonrası ağrı olmayan  bu müdahale için korkmak doğru değildir.

Unutmayın!!! Rahat nefes alabilmek her çocuğun hakkıdır...

Sağlık Dolu Günler Dilerim,

Op. Dr. Fulya Gülden AYDIN
K.B.B. Uzmanı