www.yasamhastanesi.com.tr

258 55 55 Bilgi ve Randevu hattı
Acil Servis 7 Gün 24 Saat

Varis Nedir?

Günümüzde yaşam şartları bizi daha çok oturmaya daha az yürümeye zorlamaktadır. Yürüyen merdivenler, araba ve asansörler daha az eforsarfetmemize neden olmaktadır. Hayatın akışı hızlanmış buna karşılık yürüme mesafemiz kısalmıştır.

A.Dolaşım Sistemi ve Toplardamarlar

Günümüzde yaşam şartları bizi daha çok oturmaya daha az yürümeye zorlamaktadır. Yürüyen merdivenler, araba ve asansörler daha az eforsarfetmemize neden olmaktadır. Hayatın akışı hızlanmış buna karşılık yürüme mesafemiz kısalmıştır. Bu durum başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere bir çok hastalığa yakalanmamızı kolaylaştırmaktadır. Dolaşım sistemimize göz atacak olursak kalp kendisine gelen temiz ve oksijenli kanı tüm organlarımıza pompalamaktadır bu aktif bir olaydır ve günde ortalama 7 tondan fazla kanı organlara göndermektedir. Bacaklarımıza gelen temiz kan tüm dokulara dağılmakta ve onları beslemekte daha sonra oksijenden fakir kirli kan toplardamarlarla kalbe geri dönmektedir. Bu döngü her gün, her saat her saniye yenilenmektedir. Yani toplardamarların ana görevi kirli kanı temizlenmek üzere kalbe geri götürmektir. Fakat bu durum pasif bir olaydır yani bu kanı geri göndermek için aktif bir pompa sistemi mevcut değildir. Peki günde 7 ton kan nasıl kalbe geri dönmektedir? Venöz sistemin etrafında genellikle kas grupları bulunmaktadır. Bu kasların düzenli kasılıp gevşemesi ve vücudun üst tarafında kalbin üzerindeki organlarda yerçekimiyle pasif bir şekilde kan kalbe doğru hareket etmektedir. Bacaklarda durum biraz daha farklıdır. çünkü bu bölgeden gelen kan yerçekimine karşı hareket etmektedir. Bacak kaslarımızın kasılmasıyla (yani yürümekle) toplardamarlara bir baskı uygulanmakta ve kan yukarı doğru hareket etmektedir. Kas gevşediğinde kan yerçekimi etkisiyle aşağı yönelmekte ama toplardamarlarda bulunan kapak sitemiyle bu kanın geriye kaçışı engellenmektedir. Bu şekilde normal bir insanda yerçekimine karşı kalbe doğru düzenli bir akım sağlanmaktadır.

B. Varis Nedir?

Bacak toplardamarlarının kapak fonksiyonlarının bozulması nedeniyle genişlemesi ve kanın bacaklarda göllenmesi sonucu ciltte görünür hale gelmesine varis denilmektedir. Bu damarlar mor renkli küçük kılcal damardan parmak kalınlığında kıvrımlı mavi-yeşil renkli damarlara kadar olabilmektedir.

C. Varis Risk Faktörleri

Bazı insanlar varis oluşumuna diğerlerinden daha yatkındır hastalık genetik olarak geçebilmektedir. Kadınlar varis hastalığına erkeklerden daha sık yakalanmaktadır bunun sebebi menstrüelsiklus sırasında oluşan hormon değişiklikleri varis oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Gebelik, doğum, topuklu ayakkabı giymek, devamlı oturmak, devamlı ayakta kalmak ve fazla kilo varis oluşumuna yatkınlığı arttırmaktadır.

D. TEDAVİ

a. İlaç Tedavisi ve Basınçlı çorap

Tek başına ilaç tedavisi çoğu olguda varislerin ilerlemesine engel olamamaktadır bu yüzden mutlaka basınçlı çoraplarla kombine tedavi uygulanmalıdır. Ancak bu tedavi varislerin ilerlemesini engellemekte var olan varisleri yok etmemektedir.

b. İğne İle Köpük Tedavisi (Skleroterapi)

çok ince uçlu iğnelerle bazı ilaçlar damar içine verilerek varislerin tedavisi mümkündür. Bu yöntemin avantajı anestezi almadan ameliyatsız bir şekilde varis tedavisini mümkün kılmasıdır. Yöntemin sakıncaları nadiren damar içinde pıhtılaşmaya (derin ventrombozu) ve ciltte geçici lekelenmelere neden olabilmesidir. Ayrıca bu yöntemle çok ince ve çok kalın varislerin tedavisini yapmak mümkün değildir.

c. Konvansiyonel Cerrahi

Cillte çok küçük 5-6 milimetrelik kesiler yaparak hastalıklı olan damarlar çıkarılabilmektedir. Ayrıca bir tel yardımıyla yine çok küçük iki cilt kesisiyle hastalığa neden olan safenveni çıkarılabilmektedir. Operasyon genellikle belden yapılan anestezi ile yapılmakta çok nadiren genel anestezi uygulanmaktadır. Operasyon sonrasında bir-iki günlük istirahatten sonra hasta işinin başına normal hayatına dönebilmektedir. Bu yöntemin avantajı basit ve nispeten ucuz olmasıdır. Yöntemin dezavantajları bazen ciltte geçici morarmaların olması ve anestezi gerektirmesidir.

d. Endovenöz Girişimler

Varis tedavisinde en güncel tedavi yaklaşımı endovenöz girişimlerdir. Bu yöntemle kateter damar içine yerleştirilerek lazer ya da radyo frekans ablasyon yöntemiyle varisin tedavi edilmesidir. Operasyon sonrasında birkaç saat sonra günlük yaşamınıza dönmeniz mümkündür. Radyo frekans yönteminin lazer tedavisine avantajı vardır bu yöntemle damar içinde pıhtı oluşumu (derin ventrombozu) riski daha azdır. Bu yöntemlerin dezavantajı konvansiyonel yönteme göre nispeten daha pahalı oluşudur.